حسگر کاغذی پوشیدنی

محققان دانشگاه پردو (Purdue University)پچ‌های ارزان‌قیمتی را توسعه داده‌اند که بر مبنای تغییر رنگ، میزان آب از دست رفته بدن را نمایش می‌دهد. این پچ‌ها می‌توانند توسط دوندگان مسابقات دو، کارکنان نظامی و دیگر افراد برای جلوگیری از کم‌آبی بدن استفاده شوند.

بابک ضیایی، پروفسور مهندسی پزشکی و مهندسی کامپیوتر دانشگاه پردو می‌گوید: انحراف کوچکی از سطح طبیعی آب بدن حتی به میزان ۲ درصد می‌تواند به میزان بیش از ۳۰ درصد روی عملکرد فیزیکی و شناختی فرد تاثیر بگذارد.

این پچ‌ها که به‌ اندازه کف دست است، شامل کاغذهای فیلتری است که به‌وسیله لیزر یک آرایه شعاعی از نوارها روی آن‌ها ایجاد شده است. این پچ‌ها توسط یک لایه نازک به شکل میکروکانال روکش‌دار شده‌اند که از ورود آب ممانعت می‌کند. یک انتهای کانال‌ها با رنگ‌هایی که توسط آب فعال می‌شوند عامل‌دار شده‌اند. هنگامی ‌که ترشح عرق زیاد می‌شود، نوارها پی‌درپی فعال می‌شوند و از رنگ آبی تا قرمز تغییر می‌کنند و این امکان را فراهم می‌کنند تا به‌آسانی میزان رطوبت ازدست‌رفته بدن شناسایی شود.

مدیر این پروژه‌ی تحقیقاتی می‌گوید: ما با متخصصان زیادی شامل مدیران دو ماراتن، مدیران مسابقات قهرمانی جهان مرد آهنین، ورزشکاران المپیک و بسیاری از مربیان حرفه‌ای، ورزشکاران، مدیران مسابقات و تکنیسین اورژانس‌های پزشکی گفت‌وگو کردیم تا نیاز به این‌گونه محصولات را تایید کنیم. همچنین در این میان دو کمپانی صنعتی به این پروژه علاقه‌مند شدند که گفت‌وگوهای لازم با آنها صورت گرفته است.

به گفته‌ ضیایی در مقایسه با دیگر محصولات، روش ما سریع است و پچ پوستی ما برای جمع‌آوری و اندازه‌گیری عرق ترشح‌شده با توجه به طراحی خاص خود کاربرپسند است. همچنین فرآیند ساخت این محصول می‌تواند تا تولید در حجم‌های بزرگ‌تر نیز گسترش یابد.

این پچ در نرخ عرق ۹۰ میکرولیتر در هر ساعت در یک سانتی‌متر مربع از پوست آزمایش شده که نرخ طبیعی میزان عرق انسان است.

منبع

781 466 هادی میرزاجانی

دیدگاهی بنویسید

    Stay Connected
    We appreciate your feedback.    We offer you a panoply of cutting-edge options. Download Impeka