مربی یا منتور؟ کدامیک برای کسب و کار شما مفیدتر است؟

در هر مرحله از مسیر کارآفرینی و با هر اندازه‌ای از کسب و کار، مربی و منتور می‌توانند منابع ارزشمندی برای شما باشند. اما پرسش این است که چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ از کجا بدانید که کدام یک برای شما بهتر است؟

اینفوگرافی زیر برای کمک به شما در این تصمیم گیری تهیه شده است. موضوع اینجاست که اگر بخواهیم Coach و Mentor را به فارسی ترجمه کنیم، احتمالاً هر دو را «مربی» خواهیم گفت. همین باعث شده که تفاوت این دو و وظایف هر کدام نادیده گرفته شود و خیلی اوقات افرادی را ببینیم که مدرس، یا مربی هستند اما به عنوان منتور معرفی می‌شوند. اما برخلاف باور عموم این دو تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.

برای اینکه تفاوت میان این دو را بدانیم و از دستاوردهایی که هرکدام برای کسب و کارمان به ارمغان می آورند مطلع باشیم، باید ابتدا با تعریف هر کدام آشنا شویم. منتور، شخصی است که تجربه و درایت داشته باشد و آنها را به اشتراک گذاشته و باعث پیشرفت افراد می‌شود، اما مربی شخصی است که بر کارایی افراد تمرکز داشته و آن ها را به سمت اهدافشان هدایت می‌کند.

منتور و مربی، در واقع هردو در مراحل یادگیری و رشد افراد حضور دارند. آنها تکنیک‌های مختلفی دارند که برای اهداف مختلف استفاده می شوند. همچنین منتورینگ ممکن است شامل مربی‌گری هم شود.

سهیل عباسی-نفیسه نبوی

768 1377 هم‌آوا

دیدگاهی بنویسید

    Stay Connected
    We appreciate your feedback.    We offer you a panoply of cutting-edge options. Download Impeka